Logo

معرفی رشته مهندسی نساجی

امروزه صنعت نساجی یکی از گسترده ترین و پیچیده ترین صنایع کشور به شمار می­رود که در صنعت فرش، پوشاک، خودروسازی، ساختمان سازی، پزشکی و غیره کاربرد فراوان دارد. با توجه به پیشرفت­ها و تغییرات گسترده در این صنعت، می توان رشته نساجی را یک رشته مهم در زمینه صنعتی عنوان نمود.
هدف از ارائه دوره کارشناسی مهندسی نساجی، تربیت کارشناس با قابلیت های علمی و فنی مورد نیاز صنعت در تولید انواع الیاف، نخ، پارچه، پوشاک، منسوجات فنی و صنعتی است. علاوه بر این، تربیت نیروی متخصص برخوردار از دانش فنی در کاربرد انواع مواد شیمیایی روی منسوجات در فرایندهای تکمیل، رنگرزی و چاپ نیز از اهداف تدوین این دوره است.
از جمله فعالیت­های صورت گرفته در صنعت نساجی می توان به تولید الیاف، تولید نخ (فرایند ریسندگی الیاف کوتاه و بلند)، تولید پارچه (تاری و پودی، حلقوی)، تولید کفپوش، تولید پوشاک، فرایند تکمیل، رنگرزی و چاپ منسوجات اشاره کرد.
در حال حاضر دوره کارشناسی مهندسی نساجی در پنج گرایش فناوری، شیمی نساجی، الیاف، پوشاک و منسوجات فنی ارائه می شود.
دوره کارشناسی ارشد مهندسی نساجی در هفت گرایش فناوری، شیمی نساجی و رنگ، الیاف، سازه های نانولیفی، منسوجات فنی، پوشاک و مدیریت تولید برگزار می شود.
 
مهندسی نساجی دانشگاه بناب

توانايي‌هاي مورد نياز صنعت نساجی
یک کارشناس یا مهندس نساجي، فردی است كه با برنامه‌ريزي، تفکر و خلاقیت، مشكلات ايجاد شده در كارخانه‌هاي نساجي را تجزیه و تحلیل کرده و برای حل مسئله، بهبود توليد و افزايش راندمان كار پیشنهادهایی را ارائه می نماید. بدیهی است تنها به کمک دانش فنی بالا و عادت به تفكر و تجزيه و تحليل دقيق مسائل، این امر امكان‌پذير خواهد بود.
یک کارشناس یا مهندس نساجي، باید برای  تجزيه و تحليل داده ها و محاسبات به دروس پایه از قبیل ریاضی، شیمی و فیزیک تسلط کافی داشته باشد و به منظور مدیریت سالن­های تولید در کارخانه­های نساجی علاوه بر دانش فنی نساجی، از علم روان­شناسی و  مدیریت نیز برخوردار باشد.